Преглед садржаја:
- Храна коју треба имати кад сте болесни
- 1. Кокосова вода
- 2. Биљни чај
- 3. Пилећа супа
- 4. Коштана чорба
- 5. Зоб
- 6. Јогурт
- 7. Ђумбир
- 8. Бели лук
- Шта не бисте смели да једете када сте болесни
- Референце
Да ли сте се пробудили осећајући се тешке главе и слабости? Да ли ваш трбух одбија да прихвати било шта? Да ли вам трудноћа отежава јутро?
Па, ако имате било који од горе наведених симптома, ваш дан је вероватно пропао. А такав је и ваш апетит! Шта сте онда радили? Шта једете да бисте преживели и борили се против овог болесног осећаја? Погледајте листу намирница које смо вам припремили. Опустите се, померите се надоле и захвалите нам касније!
Храна коју треба имати кад сте болесни
- Кокосова вода и јаворова вода
- Биљни чај
- Пилећа супа
- Коштана чорба
- Зоб
- Јогурт
- Ђумбир
- Бели лук
1. Кокосова вода
Схуттерстоцк
Кокосова вода је управо оно што вам треба када сте дехидрирани и имате дијареју, грозницу, повраћање и главобољу. Садржи довољно калијума и глукозе и бољи је од осталих оралних течности за рехидрацију (1).
Јаворова вода је слична, с тим што је нижа у садржају шећера - 4 г у односу на 15 г у кокосовој води.
Један кокосов орах може дати око 206 г кокосове воде која је богата магнезијумом, манганом, витамином Ц и дијететским влакнима.
Додавање кухињске соли у кокосову или јаворову воду може уравнотежити недостатак бикарбоната, хлорида и натријума. (1). Помаже у надокнађивању електролита изгубљених из столице, повраћања (гастроентеритис) и знојења - враћајући вас на најбржи пут до опоравка.
Назад на ТОЦ
2. Биљни чај
Схуттерстоцк
Tea is the fuel on which some people function. Some bodies don’t respond to any stimulus without a cup of piping hot tea. Fortunately, you don’t have to stay away from tea if you are a tea-aholic and unwell.
But, you need to add a few medicinal herbs to your tea to relieve a stuffy or running nose or a blasting headache. Mint, thyme, yarrow, elder, boneset, chamomile, and ginger are some common additives (2).
These herbs slow down the spread of the viral infection, lower inflammation, reduce flatulence and bloating, push out phlegm, and alleviate cough while boosting your overall immunity (2).
Psssst…!
Tip: Add a teaspoon of honey to your herbal tea. Or, if you have children with severe (acute) cough, give them a teaspoon of honey.
Мед може смањити слузну секрецију и ублажити загушења у ваздушним пролазима. На овај начин деца (или одрасли) могу боље спавати без напада кашља (3).
Назад на ТОЦ
3. Пилећа супа
Схуттерстоцк
У данима када вам је нос зачепљен, а грло се осуши и осуши, вруће течности су благослов. Они одржавају влажност носа и ваздушних пролаза и умирују упалу грла (4).
Пилећа супа је једна од омиљених опција.
Када правите супу, из пилетине се ослобађа аминокиселина, цистеин. Ова аминокиселина разређује слуз (која се ствара као одбрамбени механизам) у плућима и убрзава процес зарастања. То се дешава и зато што супа може да има и друге антиинфламаторне ефекте и ефекте на јачање имунитета (5).
Такође, пилетина је један од највиших природних извора протеина. Пружа толико потребну снагу вашем телу када сте болесни. У супу можете да додате и разно поврће. Они помажу у чишћењу флегма и пуњењу тела (5).
Вегани и вегетаријанци могу се одлучити за топлу воду уместо пилеће супе или чорбе од костију.
Назад на ТОЦ
4. Коштана чорба
Схуттерстоцк
Коштана чорба чини важан део палео (или палеолитске) дијете. Каже се да су се чорба од костију, риба, месо, воће и поврће нашле на листи раних ловаца, док млечни производи, алкохол, житарице, махунарке и кафа никада нису постојали (6).
Вековна, сирова чорба од костију се прави динстањем костију од говедине или пилетине са зачинима у води дуже од два дана. Јуха од костију новог доба садржи шаргарепу, лук, празилук, купус, кељ и мешавину биља за побољшање укуса и терапијских својстава (6).
Ова чорба је састојак антиинфламаторних, дигестивних, деконгестивних и ревитализирајућих активних састојака. Можете га конзумирати као бистру супу (6). Лаган је на трбуху и умирује болно тело.
Назад на ТОЦ
5. Зоб
Схуттерстоцк
Навели смо довољно користи у вези са протеинима. Сада је време за неке угљене хидрате! Угљени хидрати нису увек негативци. Такође помажу у изградњи снажног тела и јачању имунитета. Пошто је лако сварљив, овас је идеалан извор угљених хидрата за који се можете одлучити, посебно у данима када имате проблема са стомаком.
Овс је цела зрна која садрже добре шећере и влакна попут бета-глукана. Ови полисахариди побољшавају ваш имунитет активирањем имуних ћелија укључених у борбу против патогена (ћелије природних убица, макрофаги, итд.) (7).
То значи да ваше беле крвне ћелије раде боље и брже када једете зоб (8). Није ли то оно што желите када вас обоље од стомака или грипа?
Назад на ТОЦ
6. Јогурт
Схуттерстоцк
Јогурт је препун протеина, витамина А и Б, калцијума, фосфора, калијума, цинка, засићених масти и тоне пробиотика.
Због тога се од вас тражи да једете јогурт када сте на антибиотицима, током напада грипа, грознице, тровања храном или напухнутог стомака. Може смирити упаљено црево и респираторни тракт свим микро- и макро-хранљивим састојцима.
Такође, пробиотичке или живе млечнокиселинске бактерије у шољи јогурта могу да обнове изгубљену или оштећену цревну микрофлору (добра микробиолошка покривеност) због лечења антибиотицима. На тај начин се мало поједене хране добро пробави и апетит вам почиње да се опоравља (9).
И не, то неће погоршати грип (10).
Назад на ТОЦ
7. Ђумбир
Схуттерстоцк
Америчка ФДА наводи ђумбир као општепризнат као сигуран (ГРАС) за конзумацију и као лек за повраћање код трудница, објавио је Бритисх Хербал Цомпендиум. Једно је од биљака које се највише конзумира и проучава на свету.
Корен ђумбира садржи есенцијална уља која му дају карактеристичан мирис и укус. Зингиберол је један од претежних састојака. Такође садржи гингероле, шогаоле, сунцобране, зингерон и још 30 једињења (11).
Ђумбир је антиеметик и познато је да ублажава мучнину и повраћање. Делује на серотонинске и холинергичке рецепторе и повећава пражњење желуца.
Будући да делује директно на централни нервни систем и неуротрансмитере, ђумбир се сматра најефикаснијим леком за различита стања, укључујући диспепсију, дијареју, болове у телу, грозницу, мучнину и повраћање. Посебно је корисно за труднице и оне који су на хемотерапији (11).
Тривиа Тиме!
- Познато је да кофеин изазива будност, побољшава психомоторне перформансе и сузбија малаксалост (12).
- Пијење вруће црне кафе у регулисаним количинама - 1-2 шоље - када имате грип и грозницу може вам помоћи да обавите неки посао који чекате.
- Тамна чоколада је позната по својим кардиопротективним својствима. Не само да штити ваше срце већ и јача имунитет.
- Активна једињења попут теобромина и кофеина у тамној чоколади могу помоћи бржем опоравку од болести.
- Банане су добра опција када патите од гастритиса, рефлукса киселине или желудца. Они покрећу стварање слузи из унутрашње слузнице желуца. Излучена слуз штити ГИ тракт од киселине и дигестивних сокова који вам дају жгаравицу (13).
Назад на ТОЦ
8. Бели лук
Схуттерстоцк
Бели лук има велику историјску важност и терапеутски значај и налази место у скоро свакој кухињи широм света. Познато је да бели лук делује као стимулатор апетита, појачивач имунитета, неуростимулатор, експекторант, антиинфламаторно и антиноцицептивно средство.
Махуне белог лука садрже алицин, супстанцу која има јака бактерицидна својства. Има обиље једињења која садрже сумпор, аминокиселине, етерична уља, органске киселине, минерале и витамине.
Истраживања сугеришу да бели лук спречава вирусне инфекције попут прехладе. То је снажно антимикотично средство и стога може одбити гљивичне респираторне инфекције (14).
Изаберите своје фаворите са ове листе и залихе за дане у којима сте болесни. Ако сте већ срушени, ево шта бисте требали избегавати.
Назад на ТОЦ
Шта не бисте смели да једете када сте болесни
Било да се ради о грипу, неугодном стомаку или погоршању епизоде јутарње мучнине, морате се клонити следећег:
- Масна, зачињена храна
- Неопрано поврће и воће (неки могу имати глисте)
- Слаткиши
- Сладоледи
- Пекарски производи и прерађена храна
- Кисела и кисела храна
- Алкохол
- Јако слана храна
- Ферментирана храна и кисели краставци
- Неидентификоване и дивље печурке
- Непастеризовано, сирово млеко и млечни производи
Укратко…
Сви можемо остати далеко миљама од грипа, стомачних инфекција и пробавне сметње ако гледамо како једемо. Као што увек кажем, равнотежа и умереност су императив.
Након што одаберете омиљене са наше 8 најбољих листа хране, добро их очистите и конзумирајте. Ако сте алергични на било коју горе наведену храну, обратите се свом лекару за прилагођени режим исхране.
До следећег пута једите свој пут до опоравка!
Референце
1. „Кокосова вода као течност за рехидрацију“ Тхе Нев Зеаланд Медицал Јоурнал, Америчка национална медицинска библиотека.
2. „Седам биљака за подршку имунитету“ Бастир Хеалтх, Универзитет Бастир.
3. „Мед за лечење кашља код деце“, Колеџ породичних лекара Канаде, Америчка национална медицинска библиотека.
4. „Ефекти пијења топле воде, хладне воде и пилеће супе…“ Сандук, Америчка национална библиотека медицине.
5. Студентска питања „Лековите моћи пилеће супе“, Универзитет Дуке.
6. „Која је куглица од коштане супе?“ Харвард Вомен'с Хеалтх Ватцх, Харвард Хеалтх Публисхинг, Харвард Медицал Сцхоол.
7. „Ефекти бета-глукана на имуни систем“ Медицина, Америчка национална библиотека медицине.
8. „Не разболите се ове зиме“, здраво се храните у ПСУ, Пеннсилваниа Стате Университи.
9. „Јогурт у помоћ!“ Микроби - Добри, Лоши, Ружни, питајте биолога, Државни универзитет у Аризони.
10. Информације о изворима хране „Јогурт“, Интегрисани центар изврсности за храну у Колораду.
11. „Ефикасност ђумбира у превенцији мучнине и повраћања…“ Интегративе Медицине Инсигхтс, Америчка национална медицинска библиотека.
12. „Кофеин и прехлада“, часопис за психофармакологију, Америчка национална библиотека медицине.
13. „Банане и мучнина“ МедлинеПлус, Америчка национална библиотека медицине
14. „Изводи из историје и медицинских својстава…“ Преглед фармакогнозије, Национална медицинска библиотека САД.